Vefat Eden Babanın Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Vefat Eden Babanın Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Yaşamımız boyunca bir kısım borcun ve yükümlülüğün altına gireriz, bu sırada ölümü düşünmeyiz. Peki ölüm sonrasında kredi kullanmış ve hala borcu devam vefat eden kişinin kredi kartı borcu ne olur biliyor muyuz? Bu ihtimali kredi kullanırken düşünmeyiz fakat o sırada tedbir alınmadığı durumlarda sıkıntılı duruma dönüşebilmektedirler.

Öncelikle bankalar kredi kullanımı esnasında hayat sigortası hakkında sizleri bilgilendirirler fakat hayat sigortaları bilindiği gibi yapılması zorunlu sigortalar değildir ve kişi yaptırmak istemezse bu kendi tercihidir. Hayat sigortasını yaptırmak isterseniz çekilen krediden kullanılan yıl kadar belirli ücretler alınmaktadır. Bu ücretler her yıl kredi kullanılan kişiden temin edilir.

Hayat sigortası olan bir kişinin vefatı halinde aksi bir durum oluşturmadıkça sigorta şirketleri geride kalan borçlarını üstlenmek durumundadır. Eğer hayat sigortası yaptırılmadıysa geriye kalan tüm borçlar yasal mirasçılarınıza kalmaktadır. Borçlanma aynı şekilde mirasçıları üzerinden devam eder. Fakat mirasçılar mirası reddederlerse bu borçlardan mesul olmamaktadırlar.

Kredi kullanımı dışında ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sorusu da aynı şekilde cevaplanmaktadır. Eğer kişinin kendi tarafından yapılmış herhangi bir sigortası bulunmuyor ise kredi kartı borcu ölüm halinde ne olur sorusuna verilecek cevap yine aynı olacaktır. Yasal mirasçıları vefat eden kişiden geriye kalan borçları ödemekle yükümlü olacaktır. Yine bu durumda da mirasçıların mirası reddetme hakları bulunmaktadır.

Vefat eden kişinin mirasçıları bulunmuyorsa kredi ve kredi kartı işlemleri için kendisine kefil olan kişiden temin edileceği unutulmamalıdır.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap