TROY Türkiye Ödeme Yöntemi Nedir

TROY “Türkiye Ödeme Yöntemi” Nedir?

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından çalışmaları yürütülen Türkiye’nin Ödeme Yöntemi kısa yazılışıyla TROY geçen günlerde resmen tanıtıldı.

Visa, MasterCard ve American Express gibi dünyanın bilinen ve tanınmış önde gelen ödeme sistemlerine Türkiye’de rekabet edebilecek TROY, 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle kullanılmaya başlandığını da buradan duyurmuş olduk.

TROY Nedir?

TROY,un açılımı “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” olan ve BKM üzerinden çalışmaları sürdürülen kartlı ödeme yöntemidir. Tıpkı, MasterCart veya Visa gibi kredi kartlarınızın sağ alt köşesinde bulunan TROY alblemiyle, aynı albleme sahip üye iş yerlerinde ödeme yapabileceğiniz gibi ATM’ler üzerinden de para yatırıp çekme işlemlerinizi de rahatklıkla gerçekleştirebileceksiniz.

An itibariyle ülkemizde bankalardan kredi kartı veya hesap kartı aldığınızda bankalar anlaşmalı oldukları ödeme yöntemlerine ait kartları gönderiyorlar. Tabi istemeniz durumunda ödeme yöntemleri arasında tercihte bulanma şansınız da var. TROY’da aynı bu şekilde dağıtılacak.

Tahminen ödeme sisteminin kullanımlarına başlanmadan önce birden fazla bankayla anlaşma duyurularını duyacağız ama, BKM’nin 13 büyük kamu ve özel bankaların birlikte ortaklaşa kurduğunu biliyoruz. Bu nedenle ödeme yöntemi kullanıma açıldığında muhtemelen ortak bankalar da tüketici tercihlerine göre TROY alblemli kartları göndermeye başlayacaklardır. Büyük ihtimalle BKM Express gibi kampanyalarla yaygınlaşmaya çalışacağı da kuşkusuz.

Ayrıca, TROY’un yurtdışında da kullanılabileceğini hatırlatmakta fayda var. BKM tarafından duyurulan 1 Nisan 2016 tarihi itibari ile TROY, ATM ve POS cihazlarında kullanılabilecek.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap