Senetle Borç Veren Kişilere Nasıl Ulaşırım

Senetle Borç Veren Kişilere Nasıl Ulaşırım

Nakit ihtiyacı olan kimselerin başvurduğu bir yöntem olan ‘senet karşılığı borç veren’ kişi, kurum ya da kuruluşlar, acil para ihtiyacı olanlar için iyi bir yöntem.

Ancak yazıya başlamadan önce uyarmak gerekiyor ki; senet karşılığı borç almadan önce, alacaklınızın iyi tanıyınız. Bu yolla dolandırabilir, hileli yollara teşvik edilebilirsiniz. Bunu önlemek adına senet karşılığı borç alacağınız yeri iyi araştırıp, analiz etmelisiniz.

Bu konuda ufak rakamlar karşılığında aracılık etmek isteyenlere itibar etmeyin. Çünkü, sizden senedi alıp ya da hiçbir şey almadan senet karşılığı para verecek yer ile buluşturmayabilir. Hatta ortalıktan kaybolabilir. Üstelik sağlam bir belgeniz olmadığı sürecede işi adli makamlara da taşıyamazsınız.

Uyarılması gereken diğer bir konu ise senet karşılığı borç aldığınızda aranızda yapılacak olan anlaşmadır. Senet karşılığı borç veren bazı kişi ve kuruluşlar orantısız faiz uygulaması yapabiliyor. Taksit ödemelerini düzenli sağlasanız dahi size sıkıntı çıkartabiliyor.

Bu nedenle size önerimiz:

Senet karşılığı borç alacağınız yerleri en iyi şekilde tetkik etmenizdir. Bu konuda güvenirliliği ile ün yapmış kurumlara ulaşmanızdır.

Senetle Borç Veren Kişilere Nasıl Ulaşacağım?

Senet karşılığı borç veren yerlere internet üzerinden erişebilirsiniz. Web siteleri aracılığıyla diyaloğa geçebilirsiniz. Yine bu kişi ve kurumlarla senet karşılığı alacağınız borcun faizini, taksitini ya da ödeme planınızı internet üzerinden yapabilirsiniz. Ancak yüz yüze gelmediğiniz sürece kesinlikle bir anlaşmaya gitmeyin. Ön ödeme isteyen kişilere itibar etmeyin. Yüz yüze geldiğiniz kişi ve şirketlerde ise kesinlikle boş senede imza atmayın. Zira hukuki yollarla da sorumlusu siz olacaksınızdır.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap