Senet Nasıl Doldurulur 2020

Senet Nasıl Doldurulur 2020

Senet düzenlerken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü yapılacak en ufak hata sonucunda bankadan senediniz geri gönderilebilir. Sonuçta siz borcunuzu zamanında ödeseniz dahi, yazım yanlışı yüzünden alacaklı kişiye ödeme yapılmaz. Bu nedenle bazı özellikle bilmeniz gerekmektedir. Sol üste köşeden başlarsak, ödeme gününe, senedin en son hangi gün ödeneceği tarihi yazılmalıdır.

Yani hangi ay ve kaçında ödeme yapacaksınız o tarihi yazmalısınız. (Türk lirası) yazan yere ödeyeceğiniz miktarı yazmalısınız ve her iki tarafını kapatmalısınız. Daha sonrasında bir olumsuz olmaması için özellikle kapatmak zorundasınız. (Mukabilin) yazısından sonra, tekrar ödeme gününüzü yazmalısınız. (Sayın)yazısından sonraki boşluğu da senedi kime ödeyecekseniz o kişinin adı ve soyadını yazılmalısınız.

(Yukarıda yazılı yanlız) yazısından sonrada ödeyeceğiniz miktarı yazı ile yazmanız gerekmektedir. Yine her iki tarafını kapatmayı unutmayın, (Kuruş ödeyeceği bedeli)  yazısından sonraki boşluğu, borcun neden kaynaklandığı yazılır. Yani borcunuz mal yada hizmet karşılığı ise, Malen ya da Nakden yazabilirsiniz.

Senet Doldurma İşlemi 2020

İsim ve ünvana, borcu ödeyecek kişinin adı ve soyadı yazılmalıdır. Sırasıyla borçlunun adresi ve TC kimlik numarası yazılır. Düzenleme tarihi bölümüne de senedin yazıldığı gün  ve nerede olduğu yazılır. Kesinlikle yazılması zorunlu olan bölümlerden birisidir.

En son olarak ta düzenlenme tarihinin altına borçlunun imzası olmaktadır. Genelde tek imza yeterlidir. Ama borçlu olan bir şirket ise düzenlediği senede iki imza atıyorsa, şirket müdürünün  şahsi sorumluluğu da doğmaktadır anlamına gelmektedir.

Hiç imza olmayan bir senet tamamen geçersizdir. Sonuçta borçlu olanın imzası şartı ile ancak banka ödeme yapabilmektedir. Yani imza, borçlu olan kişinin sorumluluğu anlamına gelmektedir. Böylece Senet Nasıl Doldurulur 2020 yazımızın sonuna geldik.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap