Kredi Transferi Hesaplama

Kredi Transferi Hesaplama

Kredi transferi hesaplama, bankadan bankaya değişmektedir. Kredi transferi hesaplamaya geçmeden evvel esas alınması gereken birkaç husus vardır;

Kalan borç miktarı

Faiz oranları arasındaki fark

Ödenmekte olan taksit tutarı

Toplam kredi maliyeti

Bu noktaları hesaba katarak yapacağınız hesap sonrası kredi transferi işlemine karar vermelisiniz. Her zaman kredi kullananın lehine olan bu transfer işlemi, sabit faizli konut kredilerinde tüketicinin kullanması gereken bir işlemdir. Bu işlemi yaptırırken aylık taksiti değil, vadenizi düşürürek daha çok kar elde edersiniz. Çünkü vade uzadıkça faiz de artacaktır. Satın alınan kredinin ana parası borç olarak durdukça bankaya faiz ödenir.

Bu yüzden kredi transferi yaparken eğer ödemelerde zorluk yaşanmıyorsa, aylık taksit miktarını düşürmek yerine kalan vadenin kısaltılması toplam maliyetin daha fazla düşmesine sebep olur.

Kredi transferi yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta da; krediyi başka bir bankaya transfer ederken önceki bankaya kalan anapara üzerinden % 2′ ye kadar erken kapama cezası ödemeniz gerekir. Bu kredi transfer işlemlerinde bunuda gözardı etmememiz gerekir.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap