Kredi Skoru Nedir. Nasıl Sorgulanır

Kredi Skoru Nedir. Nasıl Sorgulanır?

Kredi skoru nedir ve nasıl sorgulanır... ? Bu gün ele alacağımız budur. Herkesin daha tam aklı ermemekte olan kredi notu ve kredi skoru konusunu detaylıca incelemeye çalışacağız. Ne işe yaradığını ve genelde nerelerde karşımıza çıktığına da değineceğiz. Detaylandırmaya çalışacağız.

Kredi skoru nedir

Kredi skoru kısacası tüketicilerin yani sizlerin karnesi anlamına gelmektedir. Örnekte de anladığınız üzere adı da üzerinde kredi skoru. Yani kredi çekmek için puantaj üzerinden size verilen not. 0 ile 1900 arasında değişmekte olan bir puanlama sistemidir.

Neye göre değerlendiriliyor şimdi kısaca değinelim. İlk kredi kartı aldığınızda yada bankalarla çalışmaya başladığınızda (Kredili ürün kullanmaya başladığınızda) puanınız sıfır (”0”) olarak başlar. Siz düzenli ödeme yapmaya başladığınızda ve sürekli harcama yapmaya başladığınızda yavaş yavaş artmaya başlar. Yaklaşık 5-6 ay gibi bir süre içinde kredi skorunuz güzel bir noktaya gelmiş olacaktır.

Ortalama 1500 gibi bir rakamı tutturduğunuzda istediğiniz tüm bankadan rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Peki kötü skor nasıl oluşur. Kullanmaya başladığınız kredi kartını yada krediyi düzensiz ödeme yaptığınızda otomatik olarak kredi skorunuz her olumsuz durumda düşmeye başlar. Özellikle de yasal takip yada kanuni takibe düştüğünüzde kredi skorunuz aniden Sıfır a düşecektir.

Ve uzun bir süre kredi skorunuzu düzeltme çabası içerisine girmeye başlayacaksınız. Size tavsiyemiz bankaların düzenli müşterisi olun. Yani sürekli düzenli ödeme yapın. Öyle sıkışık durumlarınız olacak ki, bankalardan kredi çekmek için adeta can atacak duruma gelirsiniz.

En zor zamanınızda rahatlıkla kredi kullanabilecek durumda olmanızı tavsiye ederiz. Kredi skorunuzu en kötü günleriniz için saklamanızı öneririz.

Kredi skoru nasıl sorgulanır

Sorgulama işlemini Findeks.Com üzerinden yada sms yoluyla ceptelefonlarınızdan yapabilirsiniz. Yada kullandığınız her hangi bir bankanın internet bankacılığından yapabilirsiniz. Sms ile kredi notu sorgulama ile ilgili daha önce bir konu yayımlamıştık. İnternet bankacılığı ile sorgulamak istiyorsanız kkb sorgulama alanından rahatlıkla kredi skorunuzu veya risk raporunuzu alabilirsiniz.

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı

Bu konuyu daha önce paylaşmıştık. Buraya tıklayarak konuya gidebilirsiniz. Kısaca anlatacaklarımız bu kadardır. Kafanıza takılan sorularınız varsa lütfen konu altında bizlere ulaştırınız. Sağlıcakla kalınız


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap