Kredi Puanı Düşüklere Kredi Çıkar mı? Detaylı İnceleme

Kredi Puanı Düşüklere Kredi Çıkar mı? Detaylı İnceleme

Kredi puanı düşüklere kredi çıkar mı ? Bu konumuzda ele alacağız. Size en ayrıntıya kadar detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız. Sitemizde daha önce benzer konuları oldukça fazla paylaştık. Farklı bir yazı ile tekrardan ele almayı düşündük.

Kredi puanı düşüklere kredi çıkar mı ?

Kredi puanı düşük olan tüketiciler genelde farklı yöntemlerle kredi çekmeye çalışırlar. Ama birde işin detayını bilerek, bilinçli şekilde kredi çekmeye çalışılırsa daha sağlıklı sonuçlar ortaya  çıkacaktır. Sitemizde ki diğer konuları incelerseniz eğer sıfır olan kredi notuna bile nasıl kredi çıkacağını anlattığımız konular var. Burada da konuya değinerek biraz bilgilendirmeler yapalım.

Kredi notu düşüklere kredi çıkar mı diye konumuza başlamıştık. Şimdi cevabını verelim. Evet…! kredi çekebilirsiniz. Türkiye’de kredi çekemeyecek kimse yoktur. Sadece ve sadece kanuni takipte olmamanız ve yakın tarihte kanuni takip sürecine girmemiş olmanız yeterli.

Çünkü bankalar kredi vermek isteseler bile kanuni takip sebebi ile kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Genel merkez denilen, bankaların en üst mercileri kredinin verilmesine sistemsel olarak izin vermemektedir. Bu durumda banka şubeleri ve şube çalışanları çaresiz kalmaktadır. Kanuni takip süreci geçirmemiş iseniz kredi skorunuzun düşük olması çok ta bir engel teşkil etmemektedir.

İpotek karşılığı kredi çekmek

Skorunuz düşük. Yani bir banka geçmişiniz olmamış. Hiç kredi kullanmadınız ve kredi kartınız hiç olmadı. Bankalar sizin nasıl bir müşteri olduğunuzu bilmediğinden ve de sistemde ödeme alışkanlıklarınızı görüntüleyemediklerinden size kredi verip vermeme konusunda biraz tereddüt edebilirler buda gayet normal bir durumdur. Yani banka denildiğinde aslında çok da kurumsal düşünmeyin. Bildiğiniz bir esnaf düşünün. Aslında bankalarda birer esnaf gibidirler.

Zaman zaman faiz oranları üzerinden pazarlıklar bile yapılır. İlk defa kredi kullanacağınız için sizden ipotek isteyebilirler. Genelde taşınmazları kabul ederler. Yani bir ev yada arsa yada arazi gibi. Kendilerini güvence altına almak için böyle bir talepte bulunabilirler. Kısacası ipotek vermeniz durumunda yüzde yüz kredi kullanabilirsiniz. Vermiş olduğunuz ipotek, ekspertiz değeri ne kadar çıkarsa %70 oranında kredi kullandırırlar size. Daha üstünde kredi çekemezsiniz.

İmza karşılığı kredi çekebilirmiyim.

Evet imza karşılığı da kredi kullanabilirsiniz. Fakat kredi skorunuz oluşmadığı için yani hala sıfır olduğu için sizden gelir belgesi isteyeceklerdir. Gelir belgeniz örneğin 1730 tl olarak gözüküyorsa, tahminen 10 bin tl kredi kullanabilirsiniz. 3 Ay sabit bir iş yerinde çalışmış olmanız gerekir.

Sonrasında kredi çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yani kredi notu nu sorguladınız ve sıfır çıktı. Üzülmeyin. Bu anlattıklarımız size yol gösterecektir. Yukarı da da belirttiğimiz üzere. Kanuni takip yada yasal takip sebebi ile kredi skorunuz düşmemiş ise rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Kredi puanı düşüklere kredi çıkar mı başlıklı yazımızın sonuna doğru yaklaşıyoruz. Konuyu bitirmeden önce size tavsiyemiz kredi skorunuzu olumsuz etkileyecek girişimlerde bulunmayın.

Kredi puanı düşüklere kredi çıkar mı ? Cevabını aldığınızı düşünüyorsanız lütfen konuya yorum yazın.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap