Kredi Notum Neden Güncellenmiyor

Kredi Notum Neden Güncellenmiyor?

Kişilerin kredi çekebilmeleri için sahip olmaları gereken şeylerin başında yüksek bir kredi puanı gelmektedir. Kredi notu krediyle alakalı ürünler kullandığınız andan itibaren ödemelerinizin takibini yapan sisteme verilen addır. Kredi kullanan kişinin ödemeleri takip edilir ve ödemelerini düzgün yapıp yapmadığı değerlendirilerek kendisine bir kredi puanı verilir.

Kredi puanıyla bankalardan kredi çekilmektedir. Bu sebepten ötürü kredi puanı son derece önemlidir. Kredi notu yüksek olmayan kişilerin bankalardan kredi almaları zordur, yapılan düzenlemelerle bankalar artık bu kişilere kredi vermemektedirler.

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi puanının oluşması için bankadan doğrudan kredi kullanmaya gerek yoktur. Kullanmış olduğunuz kredi kartı ya da açtırmış olduğunuz kredili mevduat hesabı da kredi puanınızın oluşması için yeterli bir sebeptir. Kredili mevduat hesabı açtığınız andan itibaren demelerini düğün yapmakla mükellef olursunuz.

Ödemeler düzgün yapılmazsa kredi puanınız düşer ve sizi risk tablosuna sokar. Risk tablosu ise puanların değerlendirilmeye alındığı bir tablodur. Burada kişiler kredi puanlarına göre sınıflara ayrılmaktadır.

Kredi Notu Aralıkları- Dereceleri

En riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak adlandırılan bu gruplarda kredi puanınız ‘’ iyi ‘’ adı verilen gruptan aşağıda yer adıyla kredi alma ihtimaliniz son derece zorlaşacaktır. Bu yüzden kişiler kredi puanlarını yüksek tutmayı amaçlamışlardır. Kredi notu düşük olan ancak daha sonra kredi çekme ihtiyacı duyan kişiler de kredi puanlarını yükseltmeyi amaçlamaktadırlar.

Kredi puanı bir ödemeyi yaptıktan sonra hemen yükselmez Ödemelerde süreklilik olması esastır. Ancak ödemelerinizi düzgün şekilde yaparsanız kredi puanınız yükselir e bu sayede bankadan kredi alabilecek puana ulaşır.

1500 ‘ün üzerinde olması gereken kredi puanınız bazı bankalarda 1700 olarak kabul görmektedir. Örneğin: HSBC 1700 puanın altındaki vatandaşlara kredi vermemeyi tercih etmektedir. Bu sebepten ötür kredi çekme planınız varsa ödemelerinizi sürekli yapmış olmanız gerekmektedir.

Banka, kredi puanınızı inceleyerek bankadan kredi çekmek için yeterli düzeyde olup olmadığına karar verecektir. Daha sonra banka süreci olumlu değerlendirirse tarafınıza bir  onay mesajı gönderecektir. Daha sonra diğer gereken işlemleri yaptıktan sonra bankadan kredi alabilirsiniz.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap