Kredi Notu Yükseltme Teknikleri %100 Çözüm

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri %100 Çözüm

İhtiyaç kredisi veya taşıt kredisi yada konut kredisi gibi birden fazla kredi başvurusu, kredi kredi notu düşüklüğü sebebi ile geri çevrilebiliyor. Bu sebeple öncelikle kredi puanınızı yükseltmelisiniz.

Üstelik, günümüz şartlarında artık kredi puanı sadece kredi ve kredi kartı başvurularında değil, taksitli telefon bile alırken, beyaz eşya alış verişinde iken, hatta ve hatta araba ve ev kiralarken de karşınıza çıkabilir.

Kredi sicilinizde veya puanınızda gösterilenler bu güne kadar bankalarla olan tüm geçmişiniz bulunuyor. Bu geçmişinize göz atılarak bir puan veriliyor. Bu puan, nakit ihtiyacınız olduğunda, bankaların size gereken cevabı ve desteği verip vermeme aşamasında karar almasında etkin rol oynuyor.

Kısacası kredi puanı ve kredi siciliniz, bir finansal yükümlülüğe veya kredi girişimine girmeye kalktığınız durumda, bunu nasıl ödeyeceksiniz onu gösteriyor. Bu puanlama 1 – 1900 arasında değişmekte. 1 en çok risk taşıyan kişi, 1900 ise onun tam tersi, en güvenilir kişinin notu. Yani puanınız ne kadar yukarıda ise o kadar iyi.

Kredi notu 900’ün altında kalıyorsa, bankalar size kredi vermeye yanaşmıyor. 1200 ve üstü ise gelire bağlı olmak kaydı ile daha kolay kredi alabiliyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu yükseltme, kredi puanı düşük olan ve kredi kullanmak isteyenler için oldukça önemli bir mevzu. Peki neler yapılabilir?

Kredi notumuz ani bir şekilde yükselmez, ilk olarak aylık asgari tutarları değil eğer mümkünse tüm borçları düzenli bir şekilde ödemeliyiz.

Çok yüksek tutarlı veya limitli bir kredi kartının borçlanması da, yüksekse eğer kredi notu düşer, çünkü kkb’de sistem tarafından riskiniz artmış olarak gözükür. Ödedikçe puanınız da yükselecektir.

Kredi ve kredi ürünlerinin borçları yanısıra, bankalar üstünden yaptığımız fatura borç ödeme alışkanlıkları da kredi puanımızı etkilemektedir. Düzgün ve zamanında yapılacak ödemelerde notumuzu yükseltir.

Sürekli kredi başvurusu ve kredi kartı talebinde bulunmamalısınız. Bu sizin acil nakit ihtiyacı içerisinde olduğunuzu gösterir ve kredi notunuzu düşürebilir. Her bir başvuru yaklaşık kesin olmamakla birlikte 20 puan düşürmektedir. Hele ki, kredi başvuruları sırasında onay alamamanız ve olumsuz cevap gelmesi durumu, puanınız daha da düşer. Özellikle de bankaların kredi kampanyalarına başvururken, öncesinde kredi karşılaştırması yapın ve gelirinize aynı zamanda bütçenize uygun ödeme seçeneklerinden birini seçmeniz, kredi onaylanmasını kolaylaştıracaktır.

İdari veya kanuni takipler başlı başına kredi puanınızı en çok etkileyen durumdur. Söz gelimi kanuni takibe düşen krediniz var, kredi puanınız 400. Takip süresi bittiğinde, toplu borcunuzu kapattığınızda vede siz kredi kartı veya kredilerinizi kullanmaya başladığınızda, ödemeleri de düzenli bir şekilde yaparsanız puanınız da yükselir.

Takibe alınan krediler, ödenmiş bile, en çabuk 5 yıl sonra risk raporununuzdan çıkar. Ancak 5 yıl sonunda, Findeks puanınız da etkilemez hale gelecektir. Kredi puanınız sıfırlandığı vakit, kredi puanınızı yukarılara taşımak için yeni baştan bankalarla ilişki kurmaya ve çalışmaya başlamalısınız. Bunun için en kolay sistem, limiti düşük de olsa bir kredi kartı alıp düzenli olarak ödemek.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap