Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Neredeyse her ihtiyacımızı karşılamak için kullandığımız banka kredileri son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline geldiler. Ancak banka kredisi alabilmek için karşılamamız gereken bazı kriterler var. Kredi notu da bu kriterlerin en önemlilerinden biridir. Hal böyle olunca, pek çok insanın aklına ilk gelen” kredi notu nedir” sorusu oluyor.

Kısaca tanımlamak gerekirse, kredi notu bireysel müşterilerin bankalardan kredi kullanmak istedikleri zaman bakılan nota denir. Bankalar kredi verecekleri zaman, karşılarındaki müşterinin ödemeler konusunda bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağını bilmek isterler.

Bunun için de hem şu anda sahip olunan net gelire, hem de geçmiş dönemde kullanılmış kredilerin geri ödemelerine bakarak, matematiksel bir hesaplamayla kredi notunuzu belirlerler. Yani kredi notunuz sizin bankadaki ödeme gücünüzü ve ödeme istikrarınızı belirleyen nottur.

Kredi notunuzu önceden bilmek, sizin bir başvuru sonucunda kredi alıp alamayacağınız konusunda tahminde bulunmanızı sağlar ancak unutmamalıdır ki bir bankanın reddettiği başvuruyu diğeri kabul edebilir. Bu sebeple kredi almak istediğinizde birden fazla bankayla görüşmeniz sizin yararınıza olacaktır.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap