Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, kişilerin kullandıkları kredi veya banka kredi kartlarında yaptıkları zamanlı veya zamansız ödemelerden dolayı yükselen ya da düşen bir nottur.

Banka bu notu, kişinin tutumuna göre vermektedir. Örneğin; bankadan konut kredisi alan bir kişi, zamanında ödeme yapmadığında, banka bunu bir not alarak bir kenara kaydeder.

Bu durum devam ettikçe banka kişinin kredi notunu düşürür. Ödemeler kesilirse, banka kişiyi kara listeye alır ve gerekli hukuki işlemleri başlatır. Yok, eğer sadece aksamalar yaşanmışsa burada da kredi notu kullanır. Tabi bu durum aksi şekilde düzenli ödeme yapıldığında da artı not olarak kişinin hesabına yansıtır.

Peki, kredi notu nasıl öğrenilir ?

İnternet dünyasının kullanıcılara sağladığı kolaylıklar arasında banka kredi notu öğrenme sistemi de bulunmaktadır. Bu sistemi kullanmak için yapmanız gerekenleri aşamalı ve resimli olarak aşağıda sizlere anlatacağız.

– Öncelikle https://www.findeks.com/ sitesine giriş yaparak “Bireysel üyelik” bölümünden üye olun.

– Size verilen formu eksiksiz ve doğru bilgiler doğrultusunda doldurmanız gerekiyor. TC Kimlik Numarası, Doğum tarihi, Çalışma şekli ve Eğitim durumu. Bu alanları doldurduktan sonra formu gönderin.

– Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra gerekli sorgulama işlemlerini yukarıdaki resimde anlatıldığı gibi yapabilirsiniz.

Sistem ile alakalı bilmeniz gereken önemli bir detay, sistem tek seferlik ücretsiz kullanım sunmaktadır. Daha sonraki kredi notu öğrenme işlemlerinde talep edilen miktarı onaylamanız gerekiyor.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap