Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Ve Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Ve Nasıl Açılır?

Üzerinde nakit taşımayı sevmeyenlerin vazgeçilmezi olan kredi kartları neden bloke olur? İsterseniz ilk olarak bu soruya yanıt verelim ve ardından asıl konumuza dönelim. Bu sorunun iki yanıtı var. En bilinen kredi kartı bloke olma sebebi, kartın çalışma veya kaybolma şüphesidir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman ilk olarak bankanızın çağrı merkezini ararsınız ve hemen o anda kredi kartınız bloke edilip kullanılamaz hale getirilir.

Kredi kartına bloke konulmasının bir diğer nedeni ise borcun 3 ay boyunca ödenmemiş olmasıdır. 3 ay boyunca ne minimum ne de tüm borcu ödemezseniz kartınız banka tarafından bloke edilir. En bilinen kredi kartı bloke olma nedenleri bunlardır. Şimdi isterseniz gelin ve bloke olan kredi kartı nasıl açılır sorusuna yanıt verelim.

Blokeli Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı bloke kaldırma işlemi ve kredi kartı blokesinin ne zaman açılacağı ile ilgili farklı yanıtlar vardır çünkü bu durum bankadan bankaya değişmektedir. Biz en sık kullanılan kredi kartı bloke açtırma yolları hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer kredi kartınız çalınma veya şüpheli kullanım sebebiyle sizin tarafınızdan bloke ettirildiyse böyle bir durumda o kredi kartı yeniden kullanıma açılmaz.

Banka şubenize gidip yeni bir kart başvurusu yapmalısınız. Banka size en geç bir hafta içerisinde yeni kartınızı posta ile gönderiyor. Eski kartın kullanıma açılmamasının sebebi ise üçüncü bir şahsın eline geçmiş olma riskidir. Böyle bir durum olduysa o kredi kartının blokesi kaldırılırsa çalan kişi tarafından tekrar kullanılabilir.

Peki borç sebebi ile bloke olan kredi kartı nasıl açılır diye soracak olursanız, bu durum biraz karışık. Birden çok cevabı var. Eğer minimum ödemelerin ödenmemesi sebebiyle kredi kartınız bloke edildiyse bu ödemeleri yaparak aynı gün içerisinde bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Fakat kredi kartı borcunuzu üç ay boyunca ödemediyseniz böyle bir durumda tüm borcu kapatmanız gerekiyor. Tüm borcu kapattığınız zaman eğer Merkez Bankası kara listesine düşmediyseniz kredi kartınız aynı gün tekrar kullanıma açılacaktır.

Çoğu zaman olmasa da bazı bankalar kredi kartı borcu üç ay boyunca ödenmezse hemen 3. ayın dolumunda dosyanızı avukata vermektedir. Böyle bir durumda bloke edilen kredi kartınızın borcuna bir de avukat ve dosya masrafları da eklenmiş olur. Bu çok sık rastlanılan bir durum değildir fakat gene de bilmenizde yarar var.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap