Kredi Kartı Başvurusu Reddedilme Nedenleri

Kredi Kartı Başvurusu Reddedilme Nedenleri

Kredi kartı kullanımı, ülkemizde artık yaş sınırlaması en düşüğe düşmüş detaylardan biridir. Ancak yine de buna rağmen, bazı kullanıcıların kredi kartı başvurusu yapmalarına rağmen kart verilmediğini biliyoruz. Bunun aslında tamamen kişiye bağlı olduğunu söylemek gerekiyor.

Çoğu kişi bankaya kredi kartı başvurusu yaparken, bankadan ret cevabı alır. Bunun belli başlı nedenlerini incelediğimizde, kişisel kredi kartı kullanımının neden olduğu bir takım sorunlardan kaynaklandığını açık bir şekilde görebiliyoruz. Tüm nedenlerin açıklamasına geçmeden önce, Banka kara liste sorgulaması nasıl yapılır? Makalemizi incelemenizi öneriyoruz. Çünkü reddedilme nedenlerinin en büyüğü budur. Gelelim diğer nedenlere.

Bankalardaki Geçmişiniz; Daha önce kullandığınız bir kredi ya da kredi kartı varsa ve buna dair borçlarınızdan dolayı icralık olmuşsanız, ret kararı almanızda büyük bir etki bırakacağını söylememiz gerekiyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikle icralarınızı temizlemenizi, sonra bir bankadan vadesiz hesap açtırmanızı ve bu vadesiz hesabı canlı tutmanızı öneriyoruz. Yani sürekli para akışı içinde olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Ödenmemiş Faturalar; Adınıza kayıtlı faturalar varsa (Telekom, cep telefonu faturası, elektrik, su, doğalgaz) ve siz bunları zamanında ödememiş ya da herhangi birinden icralık olmuşsanız, bu da kredi kartı başvurusunda red edilme nedenleri arasına girecektir. Bunun için de yine belli bir süre beklemenizi ve yine yukarıda dediğimiz vadesiz hesap açma işlemini yapmanız gerekiyor.

Vadesiz Hesabınızın olmaması; Yine kredi kartı başvurusu red edilme nedenleri arasında yer alan diğer bir neden ise herhangi bir banka ile çalışmamanızdır. Yani vadesiz bir hesabınız yoksa bankanın güvenini kazanamazsınız. Bu nedenle kredi kartı başvurusu yapmadan önce mutlaka kendinize ait birkaç vadesiz hesap olsun. Her gün birinden diğerine para aktarabilirsiniz. Zamanınız varsa bunu ATM’lerden yaparsanız herhangi bir kesinti de olmamış olacaktır.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap