Kredi Kartı Aidatını Geri Ödeyen Bankalar (Listesi 2020)

Kredi Kartı Aidatını Geri Ödeyen Bankalar (Listesi 2020)

Günümüz şartlarında nakit paranın yerini almış olan,hemen hemen her bireyin cebinde,çantasında mutlaka baş köşede yerini almış bulunan,özellikle alışverişlerde oldukça kârlı bir ürün olarak bilinen,bankalar tarafından en çok pazarlanan ürün adı altında bulunmakta olan kredi kartları biz insanların hayatının merkezinde yer almaktadır neredeyse.

Öğrencisinden,emeklisine kadar her kesimin sıklıkla kullanmakta olduğu bu ürün sayesinde rahatlıkla hemen hemen her işletmeden alışveriş yapılabilmektedir. Üstelik geri ödemelerin bir ay sonraya aktarılması bireyleri ödeme anlamında da oldukça rahatlatmaktadır.

Bilindiği gibi bankalar hiç bir ürünlerinde kâr marjı gözetmeden asla o ürünü piyasaya sunmamaktadırlar. Kullandırılan her üründen ciddi karlar elde etmekte olan bankalar kredi kartı ürünlerinden ise belirli tutarlarda,belirli dönemlerde yansıtılan kart aidat bedelleri adı altında kâr elde etmektedirler. Özellikle kartların özellikleri ve limitleri dahilinde alınan kart aidatları aynı bankaya ait farklı özelliklerdeki kartlara göre de değişiklik göstermektedir.

Bunun dışında her banka tarafından farklı tutar ve tarihlerde yansıtılmakta olan kart aidatları,genellikle bireylere satılan ürünler sırasında söylenilmeyen kart aidat bedelleri günümüzde çoğu banka tarafından geri iade edilebilmektedir. Hukuken hiç bir yasal hükümlülüğü bulunmayan kredi kartı aidatları geri ödeme yapılmaya başlandığı günden itibaren çoğu banka tarafından alınan kart aidatları artık alınmamaya başlanmıştır. Bu özellik kredi kartlarına kart aidatı yok şeklinde yansıtılmaktadır.

Kart Aidatını Geri Ödeyen Bankalar Hangileri

Alınan kart ücretlerini kart hamili bireylerin itirazlarına göre geri ödeyen bankalar arasında İş Bankası, Akbank, INGbank, Garanti Bankası,Yapı Kredi bankası, Finansbank, HSBC, Odeabank gibi bankalar bulunmaktadır. Bu büyük bankalar tarafından alınmayan aidatlar kredi kartlarına olan talepleri giderek arttırmaktadır. Bankalar da kazançlarını yansıtılmakta olan aidatlar dışında artan kart talepleri doğrultusunda yapılan satışlardan,gecikme faizleri gibi tutarlardan sağlamaktadırlar.

Böylelikle en önemli kâr giderlerini kaybetmiş olmaktadırlar. Bu bankalar her ne kadar kart aidatlarını geri ödemek istemeseler de Banka Düzenleme Denetleme kurumu tarafından yapılan düzenleme ile aidat iadesi yapmayan bankaların en az 1 adet aidat alınmayan kart ürünü oluşturarak piyasaya sunması şartı getirilmiştir.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap