Kredi Borçlarımı Ödeyince Kara Listeden Çıkar Mıyım?

Kredi Borçlarımı Ödeyince Kara Listeden Çıkar Mıyım?

Kredi kartı ve kredi borçları çoğu kişinin korkulu rüyasıdır. Birçok kişi bilinçsiz bir şekilde bankaya danışmadan kredi ve kredi kartı borçlarını kapatmak için kredi kullanırlar ancak doğru bir planlama ve ödeme belirlenemediği için tekrar borç içerisine girebilirler. Ancak burada dikkat etmemiz gereken husus ödeme günü geldiğinde ödemeleri yapabilmektir.

Aksi takdirde banka sizin ödemenizi bekler eğer ödeme yapmazsanız ya da eksik ödeme yaparsanız kredinize faiz işlemeye başlar. Ancak banka sizin borcunuzun ödenmesini 90 gün bekler, bu süreç içerisinde sürekli telefon ile bilgi vermeye çalışır.

Siz verilen süreler dahilinde borcunuzu ödemez iseniz bankanın kara listesine girersiniz. Bankanın kara listesine Merkez Bankasının sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yani banka kara liste sorgulama işlemi yaparak kara listede miyim sorusuna cevap bulmuş olursunuz. Ancak kara listeye girdiğinizde uzunca bir süre bankanın ürünlerinden yararlanamazsınız.

Merkez Bankası tarafından belirlenen kara listeden nasıl çıkılır açıklayalım. Kara liste için belirlenen isimlerin öncelikle yapması gereken tüm borçlarını temizlemesidir. Daha sonrasında ise kişinin ismi kara listede geçtiği için 5 yıl süre ile banka ürünlerinden yararlanamaz.

Bu 5 yıl içerisindeki performansı da göz önünde bulundurularak daha sonrasında ki yıllar için iyileştirmeye gidilebilir. Ancak hiç bu duruma düşmeden ödemeniz ile ilgili sıkıntı yaşadığınızda muhakkak bankaya giderek gerekirse yapılandırıp ödeyebileceğiniz tutarlar doğrultusunda borcunuzu yenilemeniz önerilmektedir.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap