Kobi Nedir? Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır ve Şartları

Kobi Nedir? Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır ve Şartları

Kobi Nedir?

Ufak ve Orta Ölçekli İşletmenin kısaltılması olan KOBİ, hayatımızda fazlaca sık duyduğumuz bir kavramdır. Bir ülke ekonomisinde Kobiler, ekonominin esas taşlarıdır ve sürdürülebilirler ekonomik kalkınmanın en büyük göstergesidir. KOBİ sahibi olanlar, genellikle kişi şirketi olan esnaflardır ve bu alana dahil edilen meslek kavramları olabildiğince geniştir. Bir işletme oluşturmak basittir. Yalnız bu işletmeyi fazla zaman devam ettirmek ve süreklilik sağlayacak ekonomik krizler karşısında ayakta tutmak basit değildir. Zira işletmelerin iş yapmasalar bile giderleri bulunmaktadır.

Bu giderleri karşılayamayacak duruma gelen işletmeler, batmaya mahkumdur. İşte bu tehlikeler sebebiyle devletin Kobilerin süreklilik sağlayıcı kurumlar olması sebebiyle detaylı kobi takviyeleri verilen bilinmektedir.

KOBİ {Destek} Kredisi

Devlet destekli olarak verdiği krediler, bilhassa KOSGEB kurumu ile oluşturulan emekler bu işletmelerin ayakta durmaları amacıyla olabildiğince önemlidir. 50 bin liraya kadar {destek} veren KOSGEB, bu miktarı geri ödemesiz olarak vermektedir. 150 bin liraya kadar da geri ödemeli faizsiz kredi veren KOSGEB, birçok şahıs amacıyla lüzumlu olan desteği sağlayarak işletmenin ayakta tutulması amacıyla {destek} vermektedir. Genellikle yeni işletmelere yönelik olarak oluşturulan bu emekler, birçok bireyin işinin devamını {sağlamış} ve ileriye dönük tedbir alınarak firmanın yaşamını sürdürebilmesini olası kılmıştır.

KOBİ Olmak amacıyla Ne Lazım olur?

KOBİ ufak ve orta ölçekli işletmelere verdiği {genel} bir addır. Çalışan adedi 250’den azca olan işletmeleri, Mikro, ufak ve orta ölçekli olarak kategorize edilmektedir. Esnaf adı sunduğumuz işletmeler 10’dan daha düşük çalışana haiz kişi işletmeleridir. KOBİ nedir sorusuna sunduğumuz yanıta bakılırsa tarifini öğrendiğimize bakılırsa, şimdi ne benzer biçimde desteklerden yararlanılabilir ona göz atalım.

KOBİ {Destek} kredisi Iyi mi Alınır

Kobilere verdiği destek sunar, genellikle bağışlama kredilerden ziyade faizsiz olan kredilerdir. Bankaların sunmuş olduğu olanaklar kapsamında yayılan destek sunar, birçok esnafın işini basitleştiren desteklerdir. KOBİ olan firmaların ticari kredi kartları bulunmaktadır ve bu kredi kartları ile gereksinim duyulan mamüller vade ayrımsız taksitlendirilerek alınabilmektedir. Genellikle kişi şirketlerinin fazlaca çok bulunduğu bugünümüzde, bu işletmenin yaşamını sürdürebilmesi günümüzdeki şartlarda olabildiğince zahmetlidir. Zira ağır vergi yükü ve durağan(durgun) ödemeler, işletme sahibinin belini bükmekte ve pazara borçlu olmasına niçin olmaktadır.

KOBİ Kapsamında Değerlendirilen Kuruluşların {Özellikleri}

10 şahıstan azca işçi çalıştıran işletmelere mikro işletme nedir ve bu işletmelerin senelik bilançosu 1 milyon lirayı geçmemektedir. Ufak işletmeler ise 50 şahıstan azca işçi çalıştırmakta olan ve senede 8 milyon liradan azca gelir elde eden şirketlerdir. Orta ölçekli işletmeler ise, senelik 40 milyon lira geliri geçmeyen, 250 şahıstan çok çalışanı olmayan işletmelerdir. Her işletme bu ölçeğe bakılırsa kategorize edilir ve ona bakılırsa vergi yükümlülüğü bulunmaktadır. Her insan için geçerli olan vergilendirme kapsamında vergi ödeyen bu firmalar, bilhassa ortaklık söz hususu olduğunda yüzde 25’ten çok devlete ilişik hisse bulunmaması koşulu ile iş yapmaktadır.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap