İş Bankası Kartından Neden Taksitli Nakit Avans Çekemiyorum

İş Bankası Kartından Neden Taksitli Nakit Avans Çekemiyorum?

Kredi kartları, daha çok kullanım kolaylığı sağlayabilmek adına bazı kampanyalar yapmaktadır. Bunlardan biri de taksitli nakit avanstır. Taksitli nakit avans, kredi kartınız üzerinden ATM’ler aracılığıyla çekebileceğiniz toplu nakit paradır. Bu parayı çekerken taksitlere bölersiniz ve kendinize ödeme kolaylığı yaratabilirsiniz. Fakat son günlerde İş Bankası kartından taksitli nakit avans çekememe şikayetleri arttığı için, sebeplerini açıklamak istedik.

BDDK, bankaların kredi verme ve taksitlendirme seçenekleri için belirli sınırlamalar getirmiştir. Bu düzenlemeler kapsamında, asgari ödeme tutarının kartınızın limitine oranla belirlenmesi gerekmektedir. Yani kartınızın limiti ne kadar yüksekse asgari ücrette o denli yüksek olmalıdır.

Örneğin kartınızın limitinin 20.000 lira olduğunu varsayalım. Buna göre kartınızın asgari ödeme tutarı, dönem borcunuzun %40’ı oranında olacaktır. Ya da kartınızın limiti 15.000 lira ise, asgari ödeme tutarınız, dönem borcunuzun %25’i oranında olacaktır.

Gördüğünüz gibi kart limiti yükseldikçe, ödemeniz gereken asgari tutarda yükselmektedir. Bu düzenleme kapsamında, kart kullanımlarınızda yalnızca asgari tutarı ödemenizin de önü kapanmıştır. Bir yıl içerisinde muhakkak ki dönem borcunuzun en az yarısını ödemeniz gerekiyor. Bir yıl boyunca sürekli sadece asgari tutar ödemekte raflara kalkmış oldu böylece.

İş Bankası taksitli nakit avans hesaplama

Bu düzenlemeler kapsamında, sınırlanan bir özellik ise nakit çekim oldu. Zaten İş Bankası kartınız ile taksitli nakit avans çekememe sorununuzda, ya asgari tutar ödeme sorununuzdan ya da şimdi anlatacağımız sınırlamadan dolayıdır. Bu sınırlamaya göre bir yıl içerisinde en fazla üç dönem boyunca borcunuzun %50’si altında bir ödeme yapmamanız gerekiyor.

Eğer yaparsanız, dönem borcunuzun tamamını ödeyene kadar hiçbir şekilde nakit avans işlemlerinden faydalanamazsınız. Yani üç dönem boyunca asgari tutar ödeyen bir kişi, tüm borcunu ödeyene kadar nakit avans çekme hakkından men edilmiş oluyor.

Bu anlattığımız sınırlamalardan hiçbiri ile ilgili sorun yaşamadıysanız, yani asgari tutar ödemesini üç dönemden fazla yapmadıysanız, ilk aklınıza gelmesi gereken, taksitli nakit avans çekme limitinizin dolmuş olduğu olmalıdır. Eğer bu seçenekte değilse İş Bankası müşteri hizmetlerini arayarak, sorun ve çözümü hakkında bilgi alabilirsiniz.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap