Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks düzel ve bireysel kişilerin kredi notlarını değerlendiren ve bu doğrultuda bizlere rapor çıkartan bir servistir. Kredi notu konusunda hizmete yeni açılan findeks çok kısa sürede yayınlanmış ve kullanım sıklığı bir hayli artmıştır.

Türkiye’de kredi notu 1’den başlayıp 1.900 arasında değişmektedir. Kredi notunuz 1.900 puanlara yaklaştığı taktirde bankaların gözünde risksiz ve en sevilen müşteri haline geliyorsunuz. Aşağıda belirteceğim gibi bu yazıda kredi notu kaç olmalı konusunda değineceğiz. Kredi notunuzu değerlendirme yapılırken belli ölçütlerde bulunmaktadır. Bu ölçütler puanların hesaplanması aşağıdaki gibidir.

Findeks kredi notu hesaplama konusunda birden fazla ölçütü bir araya getirir ve sizin bu ölçütlerin hesaplanmasıyla kredi notunuz ortaya çıkar. Kredi notu hesaplanırken hangi ölçütlere dikkat etmektedir aşağıdadır.

1) Kredi kartı ve kredi ödemelerinizin alışkanlık durumu. Kredi ve kredi kartlarınızı sürekli olarak geçiktiriyor ve bunu alışkanlık haline getirmişseniz bankalar için büyük sorun teşkil ediyor. Kredi notu hesaplanırken bu alışkanlığın %30 gibi bir oranı kapsar.

2) Bankalara olan borcunuz ve hesap durumlarınız %25 oranda etkili bir durum. Borcu biten kredi ve kredi kartlarınız, teminatlı veya teminatsız bankalara olan borçlarınız dikkate alınır.

3) Kredi kullanım yoğunluğuda %15 oranında findeks kredi notu konusunu etkilemektedir. Daha önce kredi hiç kullanmamış olanlar, az kullananlar ve çok kullananlar konusuda kredi notunuzu önemli derecede etkiler.

4) Yapmış olduğunuz kredi başvuruları. Eğer bir bankadan kredi başvurusu yapmışsanız ve bunu aynı zaman diliminde sıklaştırıyorsanız kredi notunuzu önemli derecede etkileyecektir. Bu oran ise %20’dir.

5) Diğer kalan tüm ölçütlerinde etkileme oranı %10’dur.

Diğer yazımızda kredi notunda riskli rakamlar konusunda değindik yazımızı okumak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap