Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi 2020? – Esimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi 2020?

Bankalar kendilerinden kredi  talebinde bulunan müşterilerin de ön şart olarak kredi notu değerlendirmesine bakmaktadır. Kredi notu düşük olanlar kredi talebinde bulunsalar bile kredi almak için bankalar tarafından aranan müşteriler arasına giremezler. Evli olan kişiler için ise bu durum biraz farklıdır.

Çünkü bazı kredi türlerinde kişinin eşinin de kredi notu ortalaması hesaplamaya dahil edilmektedir. İhtiyaç kredisi için yapılan başvurularda kredi talebinde bulunan kişinin eşinin kredi notu çok belirleyici değilken konut kredisi başvurusu yapan bir tüketicinin eşinin kredi notu oldukça önemlidir.

Çünkü konut kredisi için başvuran kişiler kişilerin talepleri değerlendirilirken aynı hane içerisinde yaşayan kişilerin kredi notu ve aylık gelir toplamları hesaba katılır. Fakat kredi başvurusunda bulunan kişi kredi talep formunu doldururken eşinin kredi notunu ya da aylık gelirini yazarken düşükse olumsuz yönde, eğer yüksekse bu sefer de olumlu yönde katkı sağlayacağını bilmesi gerekir.

Bu durum ihtiyaç kredisi başvurularında kredi başvurusu yapan kişinin aylık gelir durumu ile kredi skoru ortalaması hesaplanarak kredi başvurusu değerlendirilir.

Sonuçta bilinmesi gereken en önemli konu, kredi çekileceği zaman eşlerden birinin kredi notu değerine etki ettiğini bilinmesi gerekir. Bu durum bütün kredi türlerinde geçerli değildir. Sadece konut kredisi için yapılan müracaatlarda kredi çekmek isteyen kişinin eşinin kredi notu da çekilecek, konut kredileri için belirleyici bir rol oynamaktadır. Çünkü aynı hane içerisinde yaşayan reşit olan kişilerin birbirlerine doğrudan etki ettiği bilinmelidir. Ancak diğer kredi seçeneklerinde eşin kredi notu olumlu ya da olumsuz bir katkı sağlamaktadır.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap