En Hızlı ve Anlık Kredi İçin Çözümler

En Hızlı ve Anlık Kredi İçin Çözümler

Bankaların herhangi bir şubesine gitmeden internet üzerinden yapılan anlık kredi başvuruları zaman zaman genelde tüketicilerin aleyhine yani red olarak sonuçlanıyor. Hızlı kredi alma ümidi ile gönderilen başvurular olumsuz sonuçlanınca da tüketicilere bir sürü evrak ile bankaların en yakın şubelerinin yolunu tutmak kalıyor.

Fakat dikkat etmeniz gereken kilit noktalara odaklanıp, yaptığınız anlık kredi başvurularınızın aliyhinize değilde lehinize sonuçlanmasını da sağlayabilirsiniz. Şunu iyi biliniz ki, anlık kredi veren bankalar, öncelik olarak başvuruları değerlendirmeye alırken kendileri için önem arz eden belli başlı bazı faktörlere odaklanırlar.

Bu yazımızda, sms veya internet aracılığıyla başvurmak üzere olduğunuz anında kredi başvurularınızın olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayacak en önemli kilit teknikleri öğrenebilirsiniz.

Başvuru esnasında yanıltıcı ve yanlış bilgiler kullanmaktan kaçının

Ufak bir değerlendirme yaparak, direk hesaba geçirme yoluyla anında kredi veren bankalar için başvuru esnasında verilecek olan ilk bilgiler daima önem arz etmektedir. Bunun sebebi ilk kez başvuru yaptığınız zaman bankalar bu vermiş olduğunuz bilgileri kayıt altına alıyor. İlk başvurudan sonraki tekrar tekrar yapacağınız başvuruları kayıt altına almış oldukları ilk başvuru bilgilerine göre değerlendirerek daha çabuk sonuçlandırıyorlar.

Bu nedenle de ister internet ortamında isterseniz de SMS yoluyla kredi başvurusu yapın, bankaların sizlerden talep ettiği bütün bilgileri mutlaka ama mutlaka doğru bir şekilde verin.

Bu bilgiler içerisinde yer alması zorunlu olan; T.C. kimlik numaranızı, sonrasında ise adınızı soyadınızı ve eğer zorunlu ise isteniyorsa aylık gelirinizi belgelenebilecek şekilde doğru girmeniz ve yanlış bilgiler vermekten kaçınmanız gerekmektedir.

Findeks Kredi siciliniz hakkında bilginiz olsun

Eğer Kredi talepleriniz daima olumsuz sonuçlanıyorsa, bunun en önemli nedeni ise kredi notunuzun yani kredi sicilinizin, bankaların istediği seviyeden daha düşük olmasıyla alakalıdır.

Vatandaşların rahatlıkla kredi çekebilmeleri için kredi notu ortalamasının en az 1500 yada üzerinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Kredi puanınız, saptanan ortalamadan düşük ise eğer anında kredi gibi hızlı işlem gören bazı hizmetlerden yararlanmanız mümkün olmayabiliyor.

Bu tip bir durumda sürekli başvuruları yenilemek yerine, daha detaylı bir inceleme yapılması için bankaların sizden talep edeceği bazı ek belgelerle en yakın olan şubelere başvuru yapmanız bize göre tahminen, size biraz zaman kazandıracaktır.

Belgelenebilir aylık gelirinizin ve talep etmiş olduğunuz geri ödeme vadesinin tutarlı olmasına dikkat edin

Talep etmiş olduğunuz kredi tutarından daha önemli olan bir şey varsa kuşkusuz o da kredinizin geri ödemesi yani aylık taksitleri, yani bir diğer değişle vadesidir. Bankalara Kredi başvurusu yaptığınızda 12, 24, 36 ya da 48 ay gibi taksit seçenekleri de tercih etmeniz gerekecek.

Bu durumda önemli olan aylık geri ödeyeceğiniz kredi taksit tutarınızın aylık ödemeleri belgelemiş olduğunuz gelirinizin yarısından daha fazla olmamasıdır. Örnek olarak belgelediğiniz aylık geliriniz 3.000 tl ise her ay en fazla 1.500 tl kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Tabi ki de bu hesaba mevcut olan diğer borç ödemelerinizi de ekleyip o şekilde hesaplamanız gerekir.

Örneğin, farklı bir tablo ile hesaplamak gerekirse, aylık gelirinizin 3.000 tl olduğunu varsaydığımızda, şu anda hazırda aylık olarak farklı bir bankaya aylık 500 tl kredi taksiti ödüyorsanız, şuanda yeni başvuracağınız kredi başvurusunun aylık taksit tutarlarının 1.000 tl den fazla olmaması gerekir.

Bu nedenle belgelediğiniz aylık gelirinizi, bankalara da olan halihazırda borçlarınızı ve de taksit seçiminizi tutarlı yapmanız size olumlu sonuçlar almanız için bir hayli önemli bir gereklilik olacaktır.

Şuanda Mevcut olan borçlarınızı tekrar gözden geçirin

Türkiye’deki özel yada devlete ait bütün bankalar bireylerin halihazırdaki bütün mevcut olan borçluluk durumlarını birbirleriyle paylaşmaktalar. Böylece hangi bankadan başvuru yapıyor olursanız olun hiç fark etmiyor, bankaların mevcut sistemleri borçlarınızı görecektir.

Mevcut olan borçluluk durumlarınızın yüksek olması, başvurularınızın olumsuz ve red olarak sonuçlanmasının önemli bir sebebidir. Bu nedenle bankalara olan halihazırda kredi ve kredi kartı borçlarınızı tekrardan oturup bunların hepsini gözden geçirmeniz gerekir. Eğer bankalardan yaptığınız başvuruların olumlu bir sonuç vermesini istiyorsanız, her ay ödemeniz gereken toplam borçlarınızın, aylık gelirinizin aşağı yukarı yarısını geçmediğinden emin olun.

Eğer önceden bir kredi başvurusu yapılmışsa bir süre bekleyin

Bankalardan almış olduğunuz yeni kredili ürünler “kredi başvurusu” olarak değerlendirilmektedir, bu bir tüketici kredisi veya farklı bir kredi ürünü olabilir mesela limitli kredi kartı  hatta ve hatta ek hesap bile olabilir.

Yeni kredi başvurularında kısa süre sonra yapılacak başka kredi başvurularından genelde zaman zaman olumlu sonuçlar alınmaz. Bunun en önemli sebebi ise, arasında kişinin mevcut borç yükü altında ve çok fazla borçlandığı, ödeme performansını görebilmek yer alır. Bir diğer yandan ise yeni kredi başvurusu vasıtasıyla ağır borçluluk durumunun artması da etken bir dezavantaj oluşturur.

Bu tip durumda uygun olan bir süre beklemektir. Bu süre zarfında ise yapılması gereken en mantıklı öneri soğuk kanlı olup ve düzenli ödemeler yapılarak iyi bir ödeme performansı ortaya koyulması gerekir. Zaman içerisinde borçluluk oranı da azalacağı için sonraki başvurularda olumlu cevaplar alınması beklenebilir.

Anlık kredi başvurularının bir sistem değerlendirmesidir

Bankaların hızlı kredi veya anlık kredi olarak isimlendirdikleri yani internet ortamında yada sms yoluyla talep edilen başvuru yöntemi bir sistem tarafından değerlendirilmekte olduğunu unutmayın. Yani bu hizmetler aracılığı ile yapacağınız başvurular gerçek bir insan ve ya yetkili bir personel tarafından değil, aksine sistem tarafından değerlendirilir.

Bu sistem de bilgilerin doğruluğu, aynı zamanda kredi notu ve borç durumu gibi önemli faktörlere göre bir ön değerlendirme yapmaktadır. Ve başvurularınızı bu doğrultuda sonuçlandırıyor.

Bizim size tavsiyemiz ise gerekli evrakları alarak en yakın şubeye giderek, daha detaylı ve yüz yüze görüşerek yeni başvuru yapılıp yapılmaması gerektiğini, banka görevlisi ile istişare ederek yapılması en doğrusu olacaktır.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap