Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Bizlere e posta ile en çok gelen sorulardan bir tanesi de emekli kredi borcunu ödemezse ne olur şeklinde. Bu yazımızda emeklilerin kredi ya da kredi kartı borçlarını ödememeleri halinde yaşayacakları proses hakkındaki bulgular paylaşacağız.

Emekliler kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemezlerse hapis cezası var mı yada kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi benzer biçimde mevzular ana başlıklarımız olacak. Yazıya {başlamadan} evvelce anında bir ilk tavsiyede bulunalım, imkanınız var ise ödemenizi anında yapın. Bunu söylemek basit zannediyorsunuz lakin ödeyemezseniz ruhsal olarak sıkıntılı bir proses olacak.

Şayet ödeme imkanınız yoksa da meydana getirecek bişi yok, gelin bu halde neler olacak daha önceden size anlatalım ve ona gore hem madden hatta manen hazırlıklı olun.

Ara informasyon: Metnin tümünü okumadan evvelce anında şu bulguyu verelim ve sonrasında detaylara girelim. Emekli kredi ya da kredi kartı borcunu ödemezse hapis cezası yoktur. Maaşı haczedilemez. Maaşa bloke konulabilir lakin anında bir dilekçe sunarak o bloke kaldırılabilir. Hapis cezası amacıyla tek bir koşul bulunmaktadır onu da metnin gelişen kısımlarında anlatacağız.

Öncelik ile şu şekilde yapalım, mevzuyu ikiye bölelim. Zira iki değişik ebatı var durumun. İlk evvelce bir emekli kredi ya da kredi kartı borcunu ödemediği halde ne olur ona değinelim. Sonrasında da sürecin gelişen aşamalarında karşılaşılma olsılığı olan taahhüt verme hali olursa ve o vakit kredi ya da kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ona bakalım.

Emekli Kredi – Kredi Kartı Borcunu Ödeyemezse Ne olur?

Kredi ya da kredi kartı fark etmiyor şayet borcu ödeyemezseniz ilk 3 aylık proses ortamında bankaların tahsilat bölümlerinden telefonlar alırsınız. İlk zamanlarda günde bir iki kere olur bu aramalar. Size yalnızca borcunuzu ödemediğinizi bildirirler ve ödemenizi isterler. Bir ay dolduğu vakit aramalar daha da artar. Günde 5 bir ihtimal 10 sefer aranırsınız. 3 ayın dolmasına 15 gün kadar kalmış olduğu vakit günde 20 – 30 adet arama yaparlar. Israrla borcun ödenmesini şayet ödenmezse hukuki sürecin başlayacağını söylerler. Bu aramalarda söyleyecek {herhangi bir} şeyiniz yoksa telefonları açamayabilirsiniz.

Açamayabilirsiniz dememin nedeni sizi arayan her banka mensubu aynı şeyi söyleyecek ve büyük ihtimalle sizde aynı yanıtı vereceksiniz. Canınız sıkılabilir günde 20 – 30 sefer aynı şeyleri anlatmaya, bu sebeple açamayabilirsiniz diyorum lakin yine de tercih sizin.

Kredi borcu ödenmezse ne olur diyen emekli büyüklerimiz; üç ay dolduğu vakit evinize bankadan bir mektup gelir. Bu mektupta o ana kadar mevcud borcun bundan sonra tümünü istediklerine dair bir makale bulunmaktadır. İlk üç ayda düzgüsel taksit yada en az ödeme ile normale dönebilecek olan hal bundan sonra bütün borç ve harcamalarla eş güdümlü ödenerek normale dönebilir. Mektupta bu borcun tümü ödenmezse kredi ya da kredi kartı dosyanızın bankadan bağımsız bir hukuk bürosuna verileceği ve o şekilde bir halde avukat masrafınında borca ekleneceği benzer biçimde bulgular bulunmaktadır.

Bu mektuptan sonrasında da borcunuzu ödeyemezseniz bundan sonra dosyanız avukata verilebilecek anlama gelir. Bankalar dosyaları avukata anında verebilecekleri benzer biçimde en geç üç ay sonrada verebilirler. Bu bankadan bankaya değişen bir haldir. Kimi bankalar anında dosyayı verirler, kimileri 3 ay süresince bekler ve topluca dosyaları avukatlara verebilirler.

Dosyanız avukata verildiği vakit size hukuk bürosundan bir sms gelir.

Dosyanızın bundan sonra kendilerinde bulunduğunu ve ödenmezse hukuki prosedür başlatılacağını yazarlar. Birkaç gün sonrada hukuk bürosundan bir arama alırsınız. Borcu ne vakit ödeyeceğinizi, hangi tarihlerde ne kadar ödeyebileceğinizi {falan} merak ederler. Bu aramalarda kimi hukuk büroları {gayet} nazik ve mesleklerinin kalitesine makul bir halde hareket etmiş olduğu benzer biçimde kimileri de olabildiğinde kabalaşabilirler. Bu hal canınızı sıkmasın. Şayet size fazlaca kaba {konuşan} yada hakaret vari smsler atan bir hukuk bürosuna denk gelirseniz o avukatı bağlı varolduğu baroya yakınma edebilirsiniz.

Bu sizin meşru bir hakkınızdır. Burada bir not düşelim; kimi hukuk ofislerinde çalışan personeller aramaları yaparlar ve kendilerini avukat benzer biçimde lanse ederler. Konuştuğunuz bireyin avukat olup olmadığını problem ve şayet avukat değilse ve size ben avukatım dediyse tekrar baroya dilekçe ile hali bildirebilirsiniz. Lakin azca evvelce bahsettiğim kaba tutumlar ya da yalan beyanlar fazlaca seyrek olmakta, {genel} itibariyle hukuk büroları kanunlara ve meslek ilkelerine makul bir halde sizinle muhatap olmaktadır.

Hukuk büroları sizden kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemeniz amacıyla sürekli olarak tarih isteyecekler ve borcun tümünü anında o an ödeyemiyorsanız da en azından ara ara ödemeler yapmanızı isteyecekler. Şayet imkanınız var ise ara ara ödemeler yaparak hali yönetim edebilir ve canınızı sıkacak süreçler {yaşamazsınız}.

Şimdi gelelim son olarak adıma. Diyelim kredi kartı ya da kredi borcunu bankaya ödemediniz, hukuk bürosuna da ödeyemediniz. En sonucunda hukuk bürosu da bundan sonra bu borcu ne tek seferde ne de ara ara ödeyemeyeceğinize karar kıldı. O vakit dosyanız icralık olur. Şayet bir aracınız yada mülkünüz var ise şunlar satılır ve borç düşülür. Şayet yoksa {düşük} bir ihtimalde olsa evinize icra memuru eşliğinde avukat gelebilir (Emeklilerin evine hacze genellikle gelinmiyor, lakin siz yine de gelecekler diye bilin.).

Evinize istikbal haciz memurları da, aynı cinsten çok sayıda olmayan ve yaşamınız amacıyla mecburi olan ev eşyalarını haciz edemeyeceklerdir. Şayet 1 adet var ise bu eşya haczedilemez. Şunlar buz dolabı, çamaşır makinesi, tv vs. benzer biçimde. Eve gelen avukatın hedefi ederi olan bir eşya var ise onu haczetmektir. Sizin eskiciye satsanız 100 TL edecek olan çekyat yada halınızın ardında değillerdir. Altın, fazlaca değerli bir plazma, zamanı yapıt vs benzer biçimde şeyler onların haczetmek isteyecekleri eşyalardır. Şayet bayağı bir ev ve eşyalara sahipseniz bu tarz şeyleri almazlar.

Bütün bu aşamalar bitti, borç ödenmedi, eve gelindi evde değerli bişi olmadığı amacıyla haciz de yapılamadı. Üstünüze kayıtlı tapulu bir ev yada arsa yok, otomobiliniz da yok. Artık ne olur diyecek olursanız avukat tahsilat yapamadığı amacıyla dosyanızı bankaya geri iade eder. Ardından banka diğer bir avukata sunar dosyayı. Bu proses bu yolla devam eder. Doğal olarak arada banka size birtakım fırsatlar sunabilir. Bu net değil ancak fazlası vakit olan bir hal. Sizden faizleri almadan doğrudan ana parayı isteyebilirler. Veya değişik bir ödeme planı çıkartabilirler.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Hapis Cezası Var mı?

Metnin başlangıcında belirttik. Emekliler kredi borcunu ya da kredi kartı borcunu ödemezlerse hapis cezası yoktur. Tek bir hal haricinde. Borcunuzu ödeyememeye başladığınız proses ortamında banka yada avukata dosyanız düştükten sonrasında hukuk bürosu size bir taahhütname imzalatmak isteyecektir.

Size borcu ödemezsen hapis cezası çıkartırız ya da haciz yaparız şeklinde ikazlarda bulunup bu durumun olmaması amacıyla taahhütname imzala şeklinde bir istekte bulunabilirler. Şayet bu taahhütnameyi imzalarsanız ve taahhüt ettiğiniz tarihte de borcu ödeyemezseniz bu sefer üç aylık bir hapis cezası alma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Bu süreçlerde yazımızın ön saflarında da bildirdiğimiz benzer biçimde imkanınız var ise borcunuzu ödeyin. Şayet yoksa da yaşayacağınız süreci iyi bilin ve psikolojinizi bozmayın. Zira hapis ya da maaş haczi benzer biçimde bir hal yoktur. Unutmamalısınız, batkı da yaşamın içerisinde mevcud bir gerçektir ve siz batkı ettiniz. Bunun tek sorumlusu siz değilsiniz, sizin benzer biçimde emekli vatandaşları bu hale düşürenler utansın.

Lakin hem etik, hem etik hatta ticari olarak borcunuzu ödemeniz sizin yararınıza olacaktır. Borç alabileceğiniz yada satabileceğiniz bir mal var ise satın ve ödeyin deriz. Bu süreçlerle karşılaşan yada karşı karşıya gelme olsılığı olan kredi borcunu ödeyemeyen emekliler bizlere metnin alt kısmındaki yorum ekle bölümünden görüşlerini yada sorularını çekinmeden sorabilirler.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap