Dünya Bankası Nedir? Dünya Bankası Kredileri

Dünya Bankası Nedir? Dünya Bankası Kredileri

Dünya Bankası

Dünya Bankası, Birleşmiş Milletlere bağlı olmakla birlikte, gelişmekte olan ülkelere destek sağlayarak, dünya üzerinde yoksulluğu en aza indirerek, bütün dünyayı ekonomik refah seviyesine ulaştırmayı amaçlamıştır. Dünya Bankası 184 ülkeyi kapsayan, 184 üyeden oluşmaktadır. Neredeyse dünyanın hemen hemen her ülkesinden seçilmiş 10 bin kadar kalkındırma alanında profesyonel olan kişilerle çalışmaktadır.

Şahsi çalışmalarını, yaratıcı fikirlerini gerçekleştirmek için kredi kullanmak isteyen kişi ve kuruluşların en büyük isteklerinden biri de Dünya Bankası’ndan kredi almak ve bu şekilde rahat yoldan şahsi çalışmalarını veya projelerini gerçek hayata uygulamaktır. Lakin artık Dünya Bankasından sanıldığı kadar kolay kredi alınamamaktadır maalesef. Ne yazık ki Dünya Bankasının direkt olarak kendi müşterilerine kredi hizmeti sunmamaktadır. Aynı zamanda Dünya Bankası destekte bulunacağı ülkenin veya ülkelerin kendi bankalarının aracılık yapması ile kredi yardımı sağlar.

Dünya Bankası Başkanı Kim?

David Malpass, şu andaki Dünya bankası başkanıdır.  Malpass Dünya Bankası başkanlığına 9 Nisan 2019’da seçildi ve 1 Temmuz’da göreve başladı. ABD hükümeti, görev süresi Temmuz 2021’de dolacak Malpass ikinci başkanlık dönemi için yeniden aday gösterebilir.

Dünya Bankası Kredileri

Ülkemizde Dünya Bankası’ndan kredi alınabilecek bankalardan örnek olarak verebileceğimiz, akla ilk gelen banka Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası Dünya Bankası kapsamında 2 tür kredi vermektedir. Birincisi, Dünya Bankası enerji verimliliğidir. Diğer bir kredi türü ise İkinci kobilerin finansmana erişme kredisidir. 2 tür kredi için de ayrı ayrı alt ve üst limitler belirlenmiştir, belli başlı özellikler de içermektedir. Örneğin; Ziraat Bankası bireysel müşterilerinin son 6 ay içerisinde giderlerine yönelik fatura karşılığında, Türk Lirası cinsinden veya faizi değişken durumda olan Dolar cinsinde kullandırmaktadır.

Dünya Bankasından Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Dünya Bankasından kredi alma şartları ülkemizde şu şekilde işlemektedir;

 – Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi, küçük ve orta ölçekli firmalar için enerjiden tasarruf etmek üzerine olan yatırımların kendi işletmelerine katkıda bulunması amacı ile Dünya Bankası ile iş ilişkisi içerisinde olan ülkemizdeki bankaların müşterilerinin işletmelerine ait olarak uygun vade ve uygun faizli olmak üzere kullanılmaktadır.

– Dünya Bankası ile iş ilişkisi içerisinde olan ülkemizdeki bankaların müşterilerine, en az 40 milyon Türk Lirası net satış kazancı ve en fazla 250 çalışanı olan KOBİ’ler ile en az 150 milyon Türk Lirası net satış kazancı ve en fazla 1500 emektara sahip orta ölçekli firmaların enerji giderlerini en aza indirecek yatırım katkısı ihtiyaçları enerji verimliliği kredisi adı altında geri ödeme seçenekleri ile kabul edilebilmektedir.

– Değişken faizli ve dolar cinsinden yatırımlarda aranılmakta olan en temel şart; Dünya Bankası ile iş ilişkisi içerisinde olan ülkemizdeki bankaların müşterisinin yapacağı yatırıma bağlı olarak en az % 20 enerji kazancı elde etmesi ya da yatırımlardan elde ettiği kazancın en % 50’sinin enerji kazancından sağlanma durumunda olmalıdır.

– Dünya Bankası ile iş ilişkisi içerisinde olan ülkemizdeki bankaların müşterilerine faturalarına karşılık kullandırdığı kredinin en alt seviyesi 250. 000 Dolar iken, en üst limiti KOMİ müşterileri için 3. 500 Milyon Dolar ve orta ölçekli işletmeler için ise 5 Milyon Dolar olmak durumundadır.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap