Döviz Hesabı Açılabilen Bankalar

Döviz Hesabı Açılabilen Bankalar

Döviz hesabı kısaca diğer ülkelerin piyasasında para birimlerinin biriktirildiği ve ekonomiye göre budan kar ya da zarar edilmesine adı verilen piyasadır. Döviz denilince akla ilk gelen piyasa Forex olsa da, pek çok kişi bu sistemi güvenli bulmamakta ve bu sebepten ötürü de bankaları aracılığıyla döviz hesabı açmayı tercih etmektedir.

Bankalardan vadeli ya da vadesi olmak üzere döviz hesabı açtırmak son derece kolaydır. Yatırım yapmak isteyen kişiler için altın ya da döviz hesaplarının bankalar tarafından sağlanıyor olması pek çok vatandaşın döviz biriktirme işine girmesine sebep olmuştur.

Döviz olarak en çok dolar biriktirilmektedir. Dolar piyasasına göre kişiler paraları değerinde dolar almakta daha sonra bunu banka hesaplarına koymaktadırlar. Piyasayı takip ederek doların düşeceğine ya da tam aksi olarak yükseleceğine kanaat geren kişiler durumu takip etmekte ve buradan kar kazanmaya çalışmaktadır. Eğer dolar aldığınız miktardan daha azına düşmüşse bu durumda paranız değer kaybediyor anlamına gelmektedir. Yani bu durumda paranızı bozdurmamalı ve tekrar yükselmesini beklemelisiniz.

Döviz Hesabı Açılabilen Bankalar

Eğer paranız almış olduğunuz fiyattan çok daha yükseğe satılıyorsa bu durumda ise paranız değer kazanmış demektir. Başta TEB olmak üzere, Ziraat Bank, Denizbank, İş Bankası, Yapı Kredi gibi birçok banka müşterilerine döviz hesabı açmaktadır.

Döviz hesabı açmak isteyen kişilerin piyasayı çok iyi takip etmeleri gerekmektedir. Zira döviz günlük olaylara bağlı kalmak üzere birçok etmen tarafından yükselmekte ve düşüşe geçmektedir. Küresel olaylar ve dünya gündemi dövizi doğrudan etkileyen etmenler arasında bulunmaktadır.

Bu sebepten ötürü döviz piyasasını takip etmeden ya da bilmeden bu işin içine girmek size çok sayıda değer kaybettirmektedir. Lütfen döviz piyasasını iyi bilmeden işe girmeyin.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap