Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır? – Dogru Kredi Karti Kullanimi Nasil Olmalidir

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hayatımızı basitleştiren, para taşımadan alış veriş yapmamıza fırsat veren kredi kartlarının doğru kullanılması amacına makul kullanılması olabildiğince önemlidir. Şayet düşünmeden, hesap yapmadan ve fütursuzca harcama yapmış olursanız, ödeme süreyi ulaşınca zorlanacağınızı hiçbir vakit unutmayınız.

Kredi kartı hayatımızın mühim bir boşluğunu doldurmaktadır, yalnız herkes için lüzumlu olmayabilir. Zira aynı işi banka kartı da rahatlıkla görmektedir. Kısaca banka kartı ve kredi kartı arasındaki farkı oldukça iyi kavramak gerekiyor.Banka kartı ile hesabınızda olan paradan, doğrusu kendinizin sahip olunan bakiyeniz üstünden harcama yapabilirsiniz, kredi kartında ise, daha önceden limit belirlediğimiz meblağ kadar borç uygulanmaktadır.

Kısaca banka kartında, hepimiz olan parayı harcarken, kredi kartında olmayan para harcanmaktadır. Bu sebeple aradaki farkı iyi kavramak lazım olur. Şayet bankanızda kafi oranda kendimize ilişik paranız var ise kredi kartı kullanmanıza lüzum yoktur, yalnız ‘ben borçlanarak harcama gerçekleştirmek isterim ve ondan sonra da bu borcunu ay sonucunda maaşımı alınca ödemek isterim’ diyorsanız o vakit kredi kartı kullanmak doğru bir karardır.

Doğru Kredi Kartı Tüketimi Iyi mi Olmalı

Türkiye’de amaçsızca ve düşüncesizce hatalı kredi kartı tüketimi uygulanmaktadır. Banka kartının kredi kartı yerine kullanılabileceğini fazlası insan düşünmemektedir. Kredi kartı kullanırken bankalar sizlere birtakım faydalar sunabilir. Örnek olarak harcamanızı 45 gün sonrasında faizsiz ödeyebilirsiniz, harcama yapar iken puan toplayabilirsiniz, bu puanları harcayabilirsiniz. Bunun dışında kredi kartı harcamalarınıza kampanyalar düzenleyen bankalar belli taksit fırsatları sunmaktadır. Kredi kartı ile alışverişlerinizde kampanya dahilinde olabildiğince karlı alışverişler yapma fırsatını da yakalayabilirsiniz.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap