Bankalar Dışında Kredi Veren Var mı 2020? – Bankalar Disinda Kredi Veren Var mi

Bankalar Dışında Kredi Veren Var mı 2020?

Kredi çekmek için bütün kanalları kullanıp kredi bulamayanların en çok sorduğu sorulardan birisi ‘bankalar dışında kredi veren var mı’ sorusudur. Doğal olarak bankalara geri ödemenizi düzenli yapamadığınız için kara listeye atıldınız. Bu sebeple de gittiğiniz her banka size kredi vermediği için siz de bankalar haricinde kredi veren yerleri merak ediyorsunuz.

İlk başta şunu hatırlatmakta fayda var ki, bankalar harici legal bir şekilde nakit kredi desteği sağlayan herhangi bir Finans Kurumu yoktur. Fakat bazı kamu kuruluşları ve büyük şirketlerin sosyal yardım dernekleri dışında nakit bulmak oldukça zordur.

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler ya da Kişiler Var mı?

Türkiye’de yasal olarak kredi ürünlerini kullandırma yetkisi sadece finans kurumları ve bankalara verilmiştir. Bu sebeple ihtiyacını olan kredi almayı düşünen vatandaşlar sadece buralardan yasal olarak kredi desteği sağlayabilir. Bunun dışında  borç alamak için uygun kurum bulamazsınız. Bunun da amacı devlet denetiminde hem kredi kullanmak isteyen, hem de kredi vermek isteyenleri yasal bir çerçevede buluşturmak amaçlanmaktadır. Böylece bütün işlemler tek merkezden kontrol edilmektedir.

Tefeci Ya Da Aracılardan Kredi Almak Tehlikeli mi?

Bankalar haricinde kredi almak mümkün olabilir, ancak çok tehlikeli olduğunu hatırlatmak gerekir. Bunlara halk arasında tefeci adı verilmektedir. Bilirsiniz ki tefecilere elini veren kolunu kurtaramaz. Bu sebeple asla ve asla bankalar haricinde farklı kişilerden senet karşılığı herhangi bir nakit desteği istemeyiniz. Çünkü her gün haberlerde sizler de duyuyorsunuzdur. Farklı yöntemler kullanarak vatandaşlara borç para veren kişilerin geri alma yöntemleri biraz farklı olmaktadır. Bu sebeple asla ve asla yasal kanallar haricinde kimseden kredi desteği istemeyiniz. Yasal olarak bankalar haricinde kredi veren yerler odalar, dernekler, vakıflar, KOSGEB, ilksan, Oyak, Polsan gibi kuruluşlar da bulunmaktadır. Ancak bunlar da belli yasal prosedürler içerisinde destek verdiği için herkesin buralardan para alabileceğini düşünmüyoruz.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap