Bankadan Altın Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bankadan Altın Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Altının uzun vadede mutlaka getiri sağlayan bir yatırım aracı olması altına yatırımın her dönemde popüler olmasını sağlamaktadır. Son yıllarda bankaların açmış oldukları altın hesapları bu yatırımı banka üzerinden daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye olanak sağlarken aynı zamanda altın yatırımı için farklı seçeneklerde sunmaktadır.

Özellikle de bankaların düzenlediği altın günleri ile yastık altında saklanan fiziki altınların değerinden alınarak banka hesabına yatırılmasının mümkün kılınması bankaların altın hesaplarını kullanmak isteyen kişilerin sayılarında hatırı sayılır bir artış yaşanmasını sağlamıştır. Bankaların vadesiz altın hesapları genelde 24 ayar altın alış satışına olanak sağlarken İş Bankası altın hesabı gibi hesaplarda cumhuriyet altını ve tam altın alış satış işlemleri de yapılabilmektedir.

Bankadan altın hesabı açtırılmasının en büyük avantajı kesinlikle altının çalınma riskinin bulunmamasıdır. Özellikle de yatırım yaptığı altını evinde saklamak isteyen kişilerin son yıllarda artan hırsızlık olaylarından tedirgin olmaları bankalara yönelmelerine neden olmaktadır.

Yine satın alınan altının eksik gramajlı ya da sahte olması gibi risklerden yatırımcıyı uzak tutması bankaların bir adım öne çıkmasını sağlamaktadır. İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanan kişiler için önemli bir avantajda internet hesaplarını kullanarak anlık alım satım yapabilmeleri ve böylelikle altın fiyatlarının düşme ve yükselme anlarında daha yüksek kar elde etme avantajlarının yükselmesidir.

Bankadan altın almanın dezavantajları arasında ise altın fonu alındığı takdirde hesaptan gelir vergisinin kesilmesi ilk akla gelenlerden biridir. Ancak sağladığı avantajların çok yüksek olması ve alış satış arasındaki fiyat farkının piyasaya oranla çok daha düşük olması bankaların her geçen gün altın yatırımcıları tarafından daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. Bankalardan altın hesabı açtırmak için sadece kimlik belgesi ile banka şubesini ziyaret etmek yeterlidir.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap