Banka Kredi Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır

Banka Kredi Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bankaya kredi başvurusunda bulunacak şahıs ya da firma, başvuru yapacağı bankadan kredi sorgulaması yaptırması gerekir. Peki banka kredi sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Bu yazımızı takip ederek bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Kredi notu sistemi ile her vatandaşa ait kredi notu oluşturulmuş ve bu sayede kredi notu yeterliliğine göre kişinin kredi alıp almaması belirlenmiştir. Kredi notu sistemi ile herkesin geçmiş ödeme sicili belirlenmiş ve bu sicile bakılarak yeni kredi oluşturulmaktadır.

Kredi almak isteyen kişi bankaya gitmeden önce kredi sorgulaması yapıp notunu öğrenebilir. Banka kredi sorgulamasını internetten hangi bankaya başvuru yapacaksanız onun sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Bankanın sitesine giriş yaptıkta sonra sistem size almak istediğiniz kredi türünü seçtirip, kredi tutarı, ödeme şekli ve vade, faiz oranınızı kendiniz belirleyerek işaretleme yaptıracak ve bunun sonucunda banka kredi notu sorgulama işlemlerini otomatik olarak arayacaktır. Bu arama sonucunda da kredi notunuz yeterli ise başvurunuz onaylanacak ve siz kredinizi çekmek ve diğer işlemleri tamamlamak için bankaya gideceksiniz.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap