Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim

Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Banka kredi notumu nasıl öğrenirim ? Aslında Findeks & KKB adlı kategorimizi incelerseniz bu sorunun cevabı defalarca kez farklı başlıklar altında yayımlandı. Biz yine de farklı başlıkla altında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Banka kredi notumu nasıl öğrenirim ?

Banka kredi notu önceden sadece findeks.com üzerinden öğreniliyordu. Şimdilerde ise farklı yöntemler geliştirildi. Tabi hepsinin ana merkezi yine findeks.com. Ama siz bire bir sadece findeks ile muhattap olmuyorsunuz. Bankanız üzerinden öğrenmeniz mümkün. İnternet bankacılığı yada telefon bankacılığına giriş yaparak kkb sorgulama diye aratın mutlaka bulacaksınız. Şuanda bu hizmeti bütün bankalar vermekte.

Banka kredi notu ve risk raporu

Biraz daha ayrıntılı analizler yapmak istiyorsanız eğer risk raporunuzu da talep edebilirsiniz. İki seçenek mevcut. Kredi notu ve Kredi notu risk raporuFindeks.com üzerinden giriş yaparak rapor almak istiyorsanız eğer 5.50 tl ücretle sadece kredi notu alabilirsiniz.

Ayrıntılar olmayacaktır. Çünkü sadece notunuzu öğrenmiş olacaksınız. Ama artı olarak risk raporunuzu da talep ederseniz 9 tl civarı bir ücret ödersiniz. Risk raporunda neler var. Geçmiş dönemlerde olumlu olumsuz tüm geçmişiniz ayrıntılı olarak almış olursunuz. Aslında sürekli rapor almıyorsanız eğer ayda bir yada 3 ayda bir bu şekilde risk raporu alarak detaylı şekilde bilgilere erişmiş olursunuz.

Sms ile kredi notu öğrenme

Bu başlığın altına bir şeyler yazmak yerine size daha önce yazdığımızı ve detaylıca yer verdiğimiz konuya yönlendirmeyi daha mantıklı buluyoruz.

Başlığa tıklayarak konuya gidebilir ve sms ile nasıl kredi notu sorgulanır öğrenmiş olursunuz. Sms ile Kredi notu sorgulama konumuzda tüm ayrıntılar verilmiştir. Hem vodafone hem avea hem de turkcell operatörleri üzerinden sorgulamalarınızı sms yoluyla yapabilirsiniz.

Sizlere bu konularda çok olumlu şeyler yazmak isterdik. Fakat banka yönetmelikleri ve yasal düzenlemeler, ayrıca bankaların kendi kriterleri oldukça zorlaştırılmış vaziyette. Sizler düzenli ödeme yapan ve düzenli bir gelir elde eden tüketiciler haline gelmek zorundasınız. Aşırı kredi ve kredi kartı başvuruları bile kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemekte.

Her başvuruda 20 puan azalmakta. Son 6 ay içerisinde yaptığınız başvurular kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemekte. Kredi arayışlarınız gözlemleniyor ve krediye ne kadar ihtiyacınız var anlaşılıyor. Açıkçası mantıksız olan bir durum da maalesef bu.

Zaten krediye ihtiyacı olan başvuru yapar, sizce de öyle değil mi. Yani siz siz olun paraya çok ihtiyacınız olduğunu yansıtmayın. Tok tüketici gibi görünün. Bu daha çok güven verecektir karşınızdaki muhattap bankalara. Bir bankadan kredi çekebiliyor durumdaysanız, bilin ki hemen hemen tüm bankalardan kredi çekebilirsiniz.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap