Az Riskli Olanlara Kredi Veren Bankalar

Az Riskli Olanlara Kredi Veren Bankalar

 

Az riskli kredi puanı olan kişiler için kredi veren bankalar var mıdır yada hangileridir diye merak eden kişiler için yada bir başka şekilde söylemek gerekirse, 1100 – 1499 arasında olan kişiler için bu yazıyı hazırladık. Peki baktığımızda hangi bankalar kredi puanı düşük olana kredi veriyor?

Ülkemizde ne yazık ki insanlar az ücretle çalışmalarından dolayı, daha iyi şartlara sahip olmak isteyenler bankalardan kredi talep etmektedir. Bankalara yapılmakta olan bu başvurularda şahsın kredi puanı ve kredi sicili oldukça önem arz ettiğini de herkes bilmektedir. Peki kredi notu az riskli olanlara kredi veren bankalar acaba hangileri? Kredi notuna bakılmaksızın kredi veren banka var mı, işte siz değerli okuyucularımız için  uzun araştırmalarımız neticesinde bu yazı listesini hazırladık.

Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar

Kredi puanı sorgulama işlemlerini eksiksiz bir şekilde findeks üzerinden yaptıktan sonra sizde gidip bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Nakit ve acil ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere alınan kredilerde ilk öncelik dikkat edilmesi gereken madde, faiz oranlarıdır.

Eğer bankaları ve faiz oranları karşılaştırarak bu oranları inceler ve hesaplamalar sonucu bütçenize en uygun krediyi seçerseniz, daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Sitemiz üzerinden kredi kampanya ve haberlerin ve de bankaların kredi başvuru kanallarına erişebilirsiniz. Kredi notu ve kredi sicili, KKB verilerinde korunan ve Findeks.com üzerinden yahut bankalar ile sms yoluyla, dilerseniz bankaların internet bankacılığı aracılığıyla sorgulanabilmektedir.

Bankaya kredi başvurusu yapılmadan önce kredi notunuza ve kredi sicilinize göre hareket etmeniz sizler için gelebilecek cevabın red olmasından önce önlem almanızı sağlar. Özellikle kredi puanınızı öğrendikten sonra bazı teknik yöntemleri de uyguladığınız zaman notunuz eğer düşükse, artırma tekniklerini kullanabilirsiniz. Kısa zaman içerisinde kredi puanınızı artırıp daha iyi şartlarda kredi çekebilmeniz de mümkündür.

Bankalar üzerinden kredi alabilmeniz için her bankanın kendine özgü farklı prosedürleri ve şartları bulunmaktadır. Bu şartları tamamlamanız durumunda istediğiniz zaman istediğiniz bankadan ihtiyaç kredinizi yada diğer konut ve araç kredileri kullanabilirsiniz. İNG Bank – Akbank – Garanti Bankası – QNB Finansbank – Odeabank özel bankalar olması sebebiyle kişilerin kredi puanına göre kredi vermektedir.

Yani kredi puanı yüksek olan yani normal şartlarda kredi çekmek için bir engeli bulunmaya kişilere uygun faizli ve düşük oranlı kredi verirken, düşük kredi puanı olan kişilere ise yüksek faizli kredi imkanı sunmaktadır. Eğer kredi puanı sorunu yaşıyorsanız, bu problemi nasıl atlatacağınız hakkında tecrübe sahibi olmanız gerekir. Bu sayede kredi puanı yükseltme yollarını inceden inceye deneyebilirsiniz ve hem istediğiniz zaman kredi çekebilir hem de daha düşük oranlarla ve daha düşük faizli kredileri kullanma avantajlarını da elde edersiniz.

Az riskli kredi notu nedir?

Bankalar, genel itibari ile başvurularda öncelik olarak inceledikleri kredi notları farklı ölçülerde incelenmektedir. Az riskli – riskli – düşük – çok kötü – çok iyi gibi kavramlarla, banka personelleri bunları inceler. Bu sıralamalarda sizde az riskli olan grupta bulunuyorsanız, muhtemelen çoğu bankadan zorda olsa kredi alabilirsiniz. Eğer bankalara başvuruyorum ama bana kredi vermiyor diyorsanız, büyük olasılıkla bir devlet bankasına başvuru yapmışsınızdır.

Bildiğiniz gibi devletin bankaları, genelde devlet  bünyesinde çalıştıkları ve risk almak kaçındıklarından dolayı bu başvuruları büyük titizlikle ve kontrollü şekilde incelemektedir ve başvuruda olan en ufak bir detayı bile kredi başvurularına red cevap verebilirler. Ancak, özel bankalar daha fazla kar odaklı çalıştıklarından ve daha fazla kredi kullandırmak istediklerinden dolayı zaman zaman ufak hataları görmezden gelebilir.

Eğer az riskli kredi puanına sahip olan kişiler, özel bankalardan üzerinden başvurduklarında daha kolay kredi alabilirler. Diğer bir açıdan az riskli kredi notu ise yukarıda da belirttiğimiz üzere 1100 – 1499 arasında kalanlara denilmektedir.

Kredi notu Risk Kredi kullanabilme ihtimali
0-799 En Kötü Kredi alamaz
800-1099 Orta Bazı şartlar halinde kredi verilir
1100-1499 Normal Gelire göre  kredi verilebilir
1500-1700 İyi Yüksek
1700-1900 Süper Çok Yüksek

Kredi notu risk grupları

Her bankanın farklı farklı risk grupları olsa dahi, çoğu bankalar için kredilere yanıt verirken yukarıda yer alan tabloya dikkat etmektedir. Ve bu inceleme sonrasında eğer kişinin notu 1200 üzerinde ise o zaman büyük bir ihtimal kredi verilecektir. Yada bunun aşağısında bir kredi puanım var diyorsanız işte o zaman da kredi notunuzu biraz yükseltmek için çaba gösterin! Bu konularda Daha fazla ayrıntıya ulaşmak isteyenler varsa sitemizde bulunan bu konuyla ilgili makaleleri de inceleyebilirler.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap