Kredi Notu Nasıl Ortaya Çıktı? – Kredi Notu Nasil Ortaya Cikti

Kredi Notu Nasıl Ortaya Çıktı?

Bankaların günümüzde verdiği en büyük hizmetlerden birisi kredi ödemeleridir. Bankalar belli şartlar altında sizlere belli kredi ödemeleri yaparak ihtiyaçları gidermektedir.

Alınan bu kredileri geri ödeme düzenine göre bankalar sizlere bir kredi notu vermektedir. Bu kredi notu sizlerin kredi alıp alamamasını belirleyen esas etken olmaktadır. Kredi notunuzun düşük olması demek, hiçbir şekilde bankalardan kredi alamamanız anlamına gelmektedir.

Bankaların kredisine başvurmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi notunuzun durumuna göre bankalardan kredi alıp alamayacağınızı önceden görebilirsiniz. Kredi almadan önce kredi notumu öğrenmek istiyorum (kredi notu öğrenme) diye soranlar için günümüzde bunu öğrenmek daha kolay olmaktadır. Öncelerden kredi notunuzu öğrenmek için çeşitli kredi bürolarının varlığı görülmekteydi.

Bu kredi büroları sizlere kredi notunuz öğrenme konusunda yardımcı olmaktaydı. Ancak günümüzde bu konuya daha kolay bir çözüm getirilmiş ve internet üzerinden kolaylıkla kredi notunuzu öğrenme şansı sunulmuştur. İnternet üzerinden kredi sorgulama sistemine girerek kredi notunuzun birkaç saniye içerisinde öğrenebilirsiniz. Bu sistem 2013 yılından bu yana kullanılmakta ve o yıldan bu yana da kredi notları kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Bankalar sizlerin geri ödeme durumlarında gösterdiğiniz performansa göre sizlere belli puanlar vermektedir. Geciktirdiğiniz her taksit nedeniyle sizlerin kredi notu düşmekte ve bu kredi notları Kredi Büroları tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bir banka tarafından kredi notunuzun düşük olması demek, diğer tüm bankalardan alacağınız kredileri de etkilemektedir.

Yani tek bir bankadan kredi notunuzun düşmesi, sadece o bankayla aranızda sorun oluşturmaz ve diğer tüm bankalardan kredi almanıza engel olur. Bu bakımdan bankalardan alınan kredilerde bilinçli davranmak gerekir ve geri ödemesinde sorun yaşanılacak kredilerin alınmaması gerekir. Aksi takdirde kredi notunuz düşecek ve bundan sonra kredi almanız mümkün olmayacaktır.

Peki, Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı? (kredi notu kaç olmalı) Aslında burada net bir rakam söylemek zor çünkü kredi veren bankaların puanlama sistemi farklılık gösterebilmekte. Örneğin; X bankasına gittiniz ve size puanınız düşük dedi ve kredi vermedi. Aynı gün bir Y bankasına gittiğinizde puanınıza yeterli diyerek kredi başvurunuzu kabul edebilecektir.

Bankalar kredi satma isteğine göre bu puan barajlarında aşağı ya da yukarı oynamalar yapabilmektedirler. Ancak şu da unutulmamalıdır. Kişi aldığı krediyi ya da kullandığı kredi kartını zamanında ödememiş ve banka ile ödeme konusunda sıkıntı yaşamışsa, bu kişinin puanı her banka için düşük görünecektir. Bu sebeple kredi çekmek için en önemli kriter kredi puanı diyebiliriz.

Lütfen Kredi Notu Yükseltme Teknikleri %100 Çözüm başlıklı kredi notu nasıl yükselir, kredi notunu artırmanın yolları ve kredi skorunu yükseltmek ile ilgili makalemizi de okuyunuz.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap