2500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim – 2500 TL Maasla Ne Kadar Kredi Cekebilirim

2500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

 2500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim diye soruyorsanız yazımızı okumaya devam edin ! Türkiye’de çalışanların almış olduğu averaj ücret aşağı yukarı 2 bin beşyüz lira seviyesinde bulunduğunu varsayarsak ve bu insanların da otomobil alabilmek, ev alabilmek veya başka değişik  greksinimlerini gidermek hedefiyle Kredi çekmek istediğini göz önünde bulundurursak, 2500 TL maaşla ne kadar kredi çekebilirim diye düşünenlerin hesabını kolaylıkla yapabiliriz.

Şayet Aylık 2000 lira seviyesinde maaş alıyorsanız ve kredi çekerek yatırım hedefiyle ev alabilmek, dükkan açmak, otomobil alabilmek ya da tatile çıkmak istiyorsanız o durumda sizin bankaya yaptığınız Kredi müracaatının şöyle değerlendirileceğini açıklayalım. Sizin maaşınız 2 bin beşyüz lira ise, ayda geri ödemeniz maaşın üçte biri seviyesinde olması gereklidir.

Bu halde 2000 lira maaş alan birisi, ayrık 800 lira seviyesinde geri ödemesi yapması lazım olur. Bu yolla kredi çekmeyi düşünüyorsanız bankalara başvurabilirsiniz. Diğer türlü bankalara gidip vakit kayıbı yapmanıza asla lüzum yok. Bu örneği kendi gelirinize nazaran çeşitlendirebilirsiniz. Şayet geliriniz birazcık daha iyi ise ve maaşınız 3000 liraysa, aylık ödemeniz ihtiyaç duyulan en az meblağ 1000 lira olacaktır. Aylık aldığınız asgari ücret  ise ve 1200 lira civarındaysa, o vakit çekeceğiniz kredinin aylık geri ödemesi 400 lira olacak şekilde hesaplayabilirsiniz.

Sizler daha büyük tutarda ve daha çok Kredi çekmek istiyorsanız, o vakit değişik alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Bunun amacıyla gayrimenkullerinizi ipotek ettirerek Kredi limitini artırabilirsiniz. Evinizi bankaya ipotek ettirirseniz, evinizin değerinin yarısı seviyesinde banka size kredi verecektir. 2000 TL maaşla ne kadar kredi çekebilirim sorusuna örneklerle cevap verdik. Umarız destek olmuşuzdur.

Peki 2000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim sorusunun net yanıtı nedir?

Bir diğer ifadeyle aylık geliri 2000 tl olan olan bir çalışan aylık 800 tl en çok kredi taksidi ödeyebileceğine nazaran maksimum 800 X 36 ay dan 28800 tl bankalardan kredi alabilir.


Rauf Vardar

Odtü Mezunuyum. Uzman Finans Editörlüğü yapıyorum.

Yorum Yap